Welcome welcome page Zoom Room Zoom logo ToDoodles Jamboard logo Calculator scientific calculator on Desmos       valid HTML 4.01
Skill Topics
Shapeshifting Topic Mad  Science Topic Justice Topic Typicality Study Skills
Application Topics
Playgrounds Health Decisions Topic Personal Finance Decisions Topic Business Decisions Topic
Resources
Being a Mather Class Library LCC Resources Syllabus Achievements

Math OER
Turn In Problems
Shapeshifting Ratio Format

The greatest reward for a student is not a good grade. It is the willingness of his teacher to listen to him.

- Nikolay Konstantinov

homework turn in box You attempted the ten exercises for this topic. Those problems did not have an answer key. Use this form to ask me how well you did.

Before using this page, you should have your homework completed on paper. (Try being nice to your eyes and posture by printing the problems so you can work with pencil and paper instead of a screen.) This page is only for submitting your homework. To be short and concise it lacks any diagrams, pictures, or tables needed to work the problems.

Answer every question. Then use the button at the bottom of the page to create a code by processing your answers. Copy-and-paste the code into an e-mail.

Keep trying until you get 8 out of 10 or more.


1. Recall that a "proper fraction" has the format "part ÷ whole". Invent a situation that is described using a ratio that is not a proper fraction.

I make free throw shots half the time.
Twice per week I go jogging.
A room has 3 cats and 4 dogs.
20 out of 25 students are right-handed.

2. A contractor submits a $2,800 bid for installing a 120 foot long fence. What is the cost per foot?

$0.23 per ft. $0.04 per ft.
$23.33 per ft. $42.86 per ft.

3. A contractor submits a $2,800 bid for installing a 120 foot long fence. How many feet of fence are installed per dollar?

0.23 feet per dollar 0.04 feet per dollar
23 feet per dollar 43 feet per dollar

4. Karl solved a 300 piece jigsaw puzzle in 45 minutes. Write this as a unit rate.

about 0.15 minutes per piece
about 6.7 minutes per piece
about 0.15 pieces per minute
about 6.7 pieces per minute

5. A snack bag has 38 rice crackers and 6 wasabi peas. What is the average number of wasabi peas per rice cracker?

0.16 0.63 1.6 6.3

6. Invent a situation that is described using a ratio that includes a variable.

A school bus has the adult driver and some kids.
A satellite orbits the earth four times per day.
A car gets twenty miles per gallon.

7. A sixteen ounce chocolate mocha coffee with whipped cream contains 520 calories, 18 grams of fat, 60 grams of carbohydrates, and 12 grams of protein. Find the unit rate of calories per ounce.

3 8 28 33 43

8. The Leaning Tower of Pisa is 184.5 feet tall and leans 13 feet from its base. What is the ratio of the distance it leans to its height?

184.5 to 13 13 to 184.5 about 14.2

9. The area is 0.75 square miles. The population is 35,427 people. What is the unit rate of people per square mile?

47,236 people per square mile 26,570 people per square mile

10. Brand M soup weighs 54 ounces and costs $4.79. Brand T soup weighs 59 ounces and costs $5.99. Which is the better buy?

Brand M because it costs about 8 cents per ounce instead of 10 cents per ounce
Brand T because it costs about 8 cents per ounce instead of 10 cents per ounce
Brand M because it costs about 9 cents per ounce instead of 10 cents per ounce
Brand T because it costs about 9 cents per ounce instead of 10 cents per ounce