Math 20 Math 20 logo Math 25 Math 25 logo Student Resources Resources logo davidvs.net       valid HTML 4.01
Topics Lectures Library Homework Assignments Practice Final Study Skills Resources Syllabus

Math 25
 Food Preparation Homework 

Before using this page, you should have your homework completed on paper. This page is only for "turning in" your homework. To be short and concise it lacks any diagrams, pictures, or tables needed to work the problems.

Be happy with your written work before you turn it in! Ask questions about tricky problems at the start of class. Compare your homework with that of classmates. Remember your study skills.

Answer every question. Then use the button at the bottom of the page to create a code by processing your answers. You may turn in your homework by printing the page or by sending the code to your instructor.


S27. A recipe that makes 8 servings requires 1.5 pounds of scallions. How many pounds of scallions should you purchase if you are scaling up the recipe to make 30 servings?

0.4 pounds 2.5 pounds 5.6 pounds 160 pounds

S28. One gallon of whole milk weighs 8.6 pounds. What is the weight of 6.5 cups of whole milk?

0.76 pounds 1.32 pounds 3.5 pounds 12.1 pounds 55.9 pounds

S29. One cup of uncooked long-grain brown rice weighs 7.2 ounces. What is the weight (in pounds) of one gallon of uncooked long-grain rice?

0.45 pounds 2.2 pounds 7.2 pounds 35.6 pounds 115.2 pounds

S30. Express 2.88 cups as 2 cups and some tablespoons.

2 cups, 5 Tbsp 2 cups, 7 Tbsp 2 cups, 10 Tbsp 2 cups, 14 Tbsp

S31. Express 6.15 cups as 6 cups and some teaspoons.

6 cups, 3 tsp 6 cups, 4 tsp 6 cups, 5 tsp 6 cups, 7 tsp

S32. After scaling up a recipe you get 19 teaspoons of cinnamon. Express this amount in tablespoons and teaspoons.

4 Tbsp, 1 tsp 4 Tbsp, 3 tsp 6 Tbsp, 1 tsp 6 Tbsp, 2 tsp

S33. You purchase 20 pounds of celery. How much trimmed celery can you expect this to make?

6 pounds 14 pounds 29 pounds

S34. Imagine that you are preparing a large meal for a non-profit fundraiser. Your task is to make the provided meal for 60 people. Find how much of each ingredient you need to purchase, keeping in mind the yield percent for produce...

you will need 19.5 pounds of onions total
you will need 22 pounds of onions total
you will need 122 pounds of onions total
you will need 137 pounds of onions total

S35. Use this list of prices to find the total price for the recipes after scaling all three recipes to 60 servings.

cauliflower will cost $37.88
heavy cream will cost $64.58
liquid milk will cost $2.65
spinach will cost $86.77

S36. An elementary school fundraiser includes serving ice cream. The school has a very good idea how much ice cream is needed because it has hosted this event for many years There will be 300 guests attending. 60% of the guests will want a half-cup serving, and the remaining 40% will want one cup of ice cream. As for flavors, 50% of the servings will be vanilla, 30% will be chocolate, and 20% will be strawberry. How many gallons of each flavor ice cream will need to be bought?

6.6 gallons vanilla 9.4 gallons vanilla 17 gallons vanilla 90 gallons vanilla